MÜKEMMEL ISI
YALITIMI

Poliüretanın yüksek ısı direncini MAKROHIVE’ da kullandık.
Gövdeleri tamamen poliüretan malzemeden üretilen MAKROHİVE,
arılarınız için kışın sıcak, yazın serin bir kovan ortamı sağlar.

GÜÇLÜ KOLONİLER
YÜKSEK BAL VERİMİ

Poliüretanın mükemmel ısı yalıtımı sayesinde, arılarınız kovanın
ortam sıcaklığını ayarlamak için harcayacakları tüm zaman ve
enerjiyi nektar işleme ve yavru yetiştiriciliğinde kullanır.

SAĞLIKLI ARILAR

Hidrofobik yapısı sayesinde su tutmayan poliüretan,
kovan içinde bakteri oluşmasını engelleyerek
koloni için sağlıklı bir kovan ortamı sunar.

Taşıması Kolay

Üst kapaktaki girintiler, kovanların güvenli bir şekilde üst üste istiflenmesini sağlayarak, taşıma sırasında kaymalarını önler. 

Sterilizasyon

Rijid poliüretan birçok kimyasal ve çözücüye karşı çok dirençlidir. Bu sayede, herhangi bir hastalık durumunda dezenfektanlar kullanılarak sterilize edilebilir.

Tek Parça Kovan Gövdeleri

Tek parça kalıplanmış kovan gövdeleri sayesinde kovanların birleştirme noktalarında bakteri, mantar vb. oluşması riski ortadan kaldırılır.

MAKROHIVE TANITIM

MAKROHIVE

Yüksek Isı Yalıtımlı
Rijid poliüretan, yüksek ısı yalıtımı sağlayarak dış ortamdan kaynaklı ısı değişimlerinin kovanın iç ortamını etkilemesine engel olur.

Havalandırma Yuvaları
Havalandırma yuvaları farklı havalandırma ihtiyaçlarına göre ayarlanabilir.

Izgara Taban Altlığı
Varroa akarı miktarı azatlmaya yardımcı olur ve kovana cereyansız havalandırma sağlar.

Üst Kapak
Üst kapak, atmosferik etkenlere karşı son derece dayanıklıdır.

Tek Parça Kovan Gövdeleri
Tek parça olarak kalıplanan kovan gövdeler, koloni için daha iyi bir yalıtım imkanı sunar.

Yemlik
Arıcılara ihtiyaca göre koloniyi beslenme imkanı sunar.

Kilitler
Yanlardaki kilitler kovan gövdelerinin sabitlenmesini sağlar.

Kovan Girişi
Kışın giriş seperatörü baş aşağı çevrilerek kovan girişi daraltılabilir.

NEDEN MAKROHIVE?

img

Yüksek Isı Yalıtımı

Rijid Poliüretan, mükemmel ısı yalıtımı sayesinde izolasyon alanında birçok uygulamada kullanılmaktadır. En düşük kalınlıklarda bile mümkün olan en iyi termal performansı sağlaması, bu malzemeyi arı kovanları için en ideal malzeme haline getirmektedir.
Poliüretan kovanlar, koloniyi kışın sıcak, yazın serin tutmaya yardımcı olan etkili bir ısı yalıtım imkanı sağlayarak, mevsimsel değişikliklerin arıların iç habitatlarını etkilemesine engel olur.
Rijid poliüretan tarafından sağlanan bu ısı yalıtımı sayesinde kovan içerisindeki tüm bölgelerde eşit bir sıcaklık meydana gelir. Böylece kışlatmalarda koloni kayıplarının en önemli nedenlerinden biri olan yoğuşma riski ortadan kaldırılır.

Güçlü Koloniler ve Yüksek Verimlilik

Rijid poliüretan, kovan içi sıcaklığını ahşaba göre çok daha sabit bir düzeyde tutarak koloninin kovan içi ortamını en az çabayla yönetmesini sağlar. Bu nedenle arılar, kovanı yazın serin veya kışın sıcak tutmak için daha az zaman ve enerji harcarlar. Onun yerine bu zaman ve enerjiyi nektar işleme ve yavru yetiştiriciliğinde kullanırlar, bu da bal üretiminde artışa neden olur.

Poliüretan kovanlar, arıların daha az bal tüketerek, sağlıklı ve kayıpsız bir şekilde kışlamalarını sağlar. Dahası, kıştan güçlü bir şekilde çıkan koloni, en yüksek popülasyonuna ilkbaharın başlarında ulaşarak maksimum nektar akışından yararlanır.

img

Uzun Ömürlü- Bakım Gerektirmez

Poliüretan kovanlar, atmosferik maddeler, su, solventler ve kimyasalların neden olduğu aşınma ve yıpranmaya karşı son derece dirençlidir. Ahşap çürür, plastik yamulur, metal paslanır, ancak poliüretan en zorlu çevre koşullarında bile uzun zaman dayanır.

Cereyansız Havalandırma Sistemi

Alttaki havalandırma deliklerinden gelen temiz hava, ızgaralı kovan tabanı ve yemliğin etrafındaki havalandırma delikleri vasıtasıyla kovanın üstüne doğru yükselir ve daha sonra üst kapaktaki havalandırma deliklerinden dışarı çıkar.
Izgaralı kovan tabanı ve yemliğin etrafındaki havalandırma delikleri sayesinde, gelen havanın arı salkımı seviyesine ulaşmadan önce kovan havası ile karışarak sıcaklığının yükselmesi için yeterli süre sağlanır. Bu, tüm yıl boyunca cereyansız havalandırma sağlar ve arıların kovan içinde optimum nem, sıcaklık ve karbondioksit seviyelerini korumalarına yardım eder.
 

Kurulum Gerektirmez

Poliüretan kovanlar tamamen montajlı olarak ve kullanıma hazır halde gelir.

Tek Parça Kalıplanmış Kovan Gövdeleri

Kovan gövdeleri, reaksiyon enjeksiyon kalıplama (RIM) yöntemi kullanılarak üretilmektedir. Bu yöntem parçaların ayrı ayrı kalıplandıktan sonra birleştirilmesi yerine tek bir parça olarak üretilmesine olanak sağlar. Tek parça olarak kalıplanmış kovan gövdeleri sayesinde, sadece montaj boşluklarından kaynaklanan ısı kayıpları önlenmekle kalmayıp, aynı zamanda bu boşluklara mantar sporları yerleşmesi riski de ortadan kaldırılır.

Poliüretan kovanlar kolayca taşınabilecek şekilde tasarlanmıştır. Üst kapaktaki girintiler, kovanların güvenli bir şekilde üst üste istiflenmesini sağlayarak, taşıma sırasında kaymalarını önler. Üst kapak üzerindeki kemer kanalları ise, kovanların araca sağlam bir şekilde bağlanmasına olanak tanır.

Yanlarda bulunan mandallar, kovan gövdelerini birbirine sabitleyerek stabilite sağlar. Kovan girişinde bulunan menteşeli iniş tahtası nakliye sırasında kapatılarak arıların kovandan çıkması engellenir.

Rijid poliüretan birçok kimyasal ve çözücüye karşı çok dirençlidir. Bu nedenle poliüretan kovanlar herhangi bir hastalık durumunda sodyum karbonat, sodyum hipoklorit veya çamaşır suyu gibi dezenfektanlar kullanılarak sterilize edilebilir ve rijid poliüretanın kapalı hücre yapısı sayesinde herhangi bir kalıntı bırakmadan durulanabilir.

Varroa akarları arılar için en önemli tehditlerden biri olup, bulaştığı kovandaki tüm koloninin ölümüne yol açarlar. Poliüretan arı kovanı, ızgara tabanlı altlığı ve bu tabanın altında yer alan çekmecesi vasıtasıyla koloninin varroa popülasyonunu azaltmaya yardımcı olur. Izgaradan çekmeceye düşen varroa akarları, kendilerini koloniye yeniden entegre edemezler. Izgaralı taban aynı zamanda döküntülerin çekmeceye düşmesine izin vererek, arıların kovanı temizleme zahmetinden kurtulmasını sağlar. Arıcılar, bu çekmeceyi kontrol ederek koloninin sağlığı hakkında bilgi edinebilirler.

MAKROHIVE KOVAN PARÇALARI

img

MAKROHİVE aşağıdaki tüm parçaları içerir:

① Üst Kapak
② Yemlik (3 lt kapasite)
③ 20 Çerçeve
④ 1 Ballık
⑤ Ana Arı Izgarası
⑥ 1 Kuluçka Kutusu
⑦ Giriş Redüktörü
⑧ Kovan Girişi
⑨ Polen Tuzağı
⑩ Izgaralı Taban Altlığı
⑪ Polen Tepsisi
⑫ Çekmece


• Langstroth arı kovanı boyutlarına göre tasarlanmıştır.

• Üst kapak, kuluçka kutusu, ballık ve çerçeveler rijid poliüretandan, kovanın diğer kısımları ise polipropilen malzemeden üretilmiştir. Ayrıca ahşap çerçeve seçeneği de mevcuttur.

• Kovan gövdelerinin kalınlığı 30 mm’dir.

 
 

 

 

MAKROHIVE KOVAN PARÇALARI